utrata pracy co dalej

Utrata pracy co dalej? Dla ludzi, którzy tracą pracę nieoczekiwanie jest to bardzo stresujące wydarzenie. Często nie lubimy zmian, zwłaszcza takich, które spadają na nas znienacka, a właśnie takim często jest utrata pracy.
Człowiek ma potrzebę pracy, pracuje dla zarobku, by utrzymać rodzinę, ale też po to, by czuć się użytecznym społecznie. Często więc utrata pracy jest także utratą pozycji społecznej, co rodzi wiele problemów włącznie z chorobami – depresją, chorobami układu krążenia itd.

Utrata pracy co dalej

utrata pracy co dalejUtrata pracy co dalej? Należy szukać nowej. Dzisiaj sytuacja na rynku pracy nie jest tak trudna jak jeszcze kilka lat temu. W niektórych regionach kraju nie ma problemu ze znalezieniem nowego zajęcia, chociaż nie we wszystkich branżach jest tak samo. Trzeba znaleźć w sobie siłę, by szukać nowej pracy, bo nie popadniemy wtedy w apatię, która po utracie pracy może też prowadzić do alkoholizmu czy depresji.
Często utrata pracy jest bodźcem do tworzenia własnej firmy, Warto o tym pomyśleć, jeśli ma się pomysł na działalności i możliwy jest zysk, nawet na lokalną skalę. Dlatego wielokrotnie mówi się o tym, że utrata pracy może być początkiem czegoś nowego. Znane jest wiele przykładów osób, które straciły pracę, ale nie załamały się tylko zaczęły myśleć kreatywnie i stworzyły firmy, które dawały też zatrudnienie innym, a w najgorszym wypadku utrzymanie tylko właścicielowi.

Programy pomocowe dla pracowników

Utrata pracy co dalej, to nie jest łatwe pytanie, gdyż na pewno brak zatrudnienia rodzi różne sytuacje stresowe w rodzinie, ale też w lokalnej społeczności zwłaszcza, jeśli pracę traci więcej osób, bo upada duże przedsiębiorstwo. Zdarza się, że uruchamiane są programy pomocowe dla pracowników głownie, jeśli mamy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi. Działania mają na celu pomoc osobom bezrobotnym w znalezieniu nowej pracy, ale też pomoc w przekwalifikowaniu się do wykonywania innego zawodu. Często ta druga opcja jest trudna do osiągnięcia, szczególnie dla osób, które w sowim zawodzie pracowały wiele lat. Przekwalifikowanie się pozwala jednak na spojrzenie na wiele rzeczy z innej perspektywy, co sprawia, że zaczyna się inaczej myśleć o wielu kwestiach, także o zatrudnieniu.
Utrata pracy co dalej – na pewno trzeba być aktywnym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here