Czym zajmuje się notariusz?

Idę do notariusza! Ile razy słyszałeś te słowa z ust swojej babci czy mamy? Zapewne wtedy zastanawiałeś się kto to taki. Dziś sam możesz potrzebować do niego pójść. Kto to jest i czym się zajmuje?

Kim jest notariusz?

Notariusz to prawnik sporządzający różne prawne dokumenty. Dawniej nazywany był rejentem, a nazwa ta pochodziła od regenta czyli osoby uprawnionej do wykonywania obowiązków monarchy gdy ten nie mógł ich wykonywać.

Notariuszowie są mianowani przez Ministra sprawiedliwości, który wyznacza także siedzibę ich kancelarii. Nie są funkcjonariuszami publicznymi, ale korzystają z ochrony, która przysługuje funkcjonariuszom.

Czym zajmuje się notariusz?

Głównie sporządzaniem różnych prawnych dokumentów jak akty notarialne i poświadczeia, ale też wieloma innymi czynnościami, np:

– spisywaniem protokołów;
– sporządzaniem protestów weksli i czeków;
– przyjmowaniem na przechowanie dokumentów, pieniędzy czy papierów wartościowych;
– sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
– sporządza pełnomocnictwa uprawniające do dokonywania czynności prawnych;

Może także wykonywać wiele innych czynności prawnych przewidzianych w ustawie o notariacie. Na przykład zajmuje się także sprawami spadkowymi. Odbiera oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku i musi zatwierdzić napisany testament.

W jakich sprawach musimy udać się do notariusza?

Wizyty u notariusza wymaga szereg różnych spraw. Musimy go odwiedzić kiedy chcemy sprzedać nieruchomość, założyć spółkę akcyjną, uzyskać odpis czy wyciąg jakiegoś dokumentu. Warto wiedzieć, że w formie aktu notarialnego można sporządzić każdą, nawet zwykłą umowę.

Do notariusza musimy udać się też mając przed sobą do załatwienia sprawy spadkowe. Wizyta jest konieczna kiedy chcemy sporządzić testament, czy przyjąć lub odrzucić przyznany nam spadek.

Nie zawsze musimy osobiście fatygować się do notariusza. Świadczy on zwykle usługi w kancelarii, ale w przypadku problemów zdrowotnych klienta, może przyjechać nawet do jego domu. Notariusz może także odmówić wykonania czynności w uzasadnionych przypadkach, np. gdy czynność jest sprzeczna z prawem czy ma wątpliwości co do zdolności klienta do czynności prawnych. Za wykonaną pracę pobiera honorarium.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here