Jaki rodzaj księgowości będzie najlepszy dla Twojej firmy?

Dla wielu początkujących przedsiębiorców, wybór optymalnego sposobu rozliczania podatkowego, może przysparzać problemów. Kiedy warto zdecydować się na wybór księgowości uproszczonej, a kiedy należy zainwestować w księgowość pełną? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla firmy? Jakie mają wady i zalety poszczególne formy księgowości?

Księgowość uproszczona dla małych firm

Księgowość uproszczona sprawdzi się w przypadku małych firm, które nie wykonują zbyt wielu transakcji finansowych, w tym wypadku można zdecydować się na wsparcie firmy albo zająć się tym samodzielnie. Oczywiście każdy przedsiębiorca powinien znać przepisy prawa podatkowego, nawet jeżeli sprawy oddaje w ręce specjalistów. Można wyróżnić trzy formy księgowości uproszczonej – karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatkowa księga przychodów i rozchodów. Dużą zaleta księgowości uproszczonej jest to, że jej koszty są niewielkie, co ma duże znaczenie, szczególnie na początku prowadzenia działalności.

Księgowość pełna

Duże firmy, które wykonują dużo operacji finansowych muszą wynająć firmę, która zajmie się pełną księgowością. Czym jest pełna księgowość? Są to rozbudowane i bardzo precyzyjne działania, system umożliwiający rejestrowanie przychodów oraz rozchodów, pozwala wyliczać podatki. Dzięki pełnej księgowości można uzyskać kompletny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W tym wypadku mamy możliwość analizowania oraz nadzorowania wszystkich informacji związanych z finansami przedsiębiorstwa. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób mamy pełną kontrolę nad firmą, możemy na bieżąco rozwiązywać problemy oraz doradzić się w kwestii zarządzania biznesem doświadczonych finansistów.

Podsumowując – każda firma musi wybrać formę księgowości w zależności od branży, specyfiki biznesu oraz swoich możliwości. Jeżeli przedsiębiorstwo jest duże pełna księgowość będzie najlepszą opcją. Gdy prowadzimy mały biznes, dobrze sprawdzi się księgowość uproszczona, dzięki temu będzie można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Trzeba mieć na uwadze finanse swojej firmy, trzeba nadzorować sytuację i kontrolować przebieg pieniędzy. Dobra firma księgowa nie tylko zajmie się naszymi finansami, ale co ważniejsze będzie w stanie fachowo doradzić, jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy finansowe czy nieporozumienia związanie z finansami przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here