Instruktor Nauki Jazdy - praca i zarobki

Czym zajmuje się Instruktor Nauki Jazdy?

Jego głównym zadaniem jest przedstawienie kursantowi, w jaki sposób funkcjonuje samochód i jak z niego korzystać. Następnie przygotowuje go do egzaminu państwowego poprzez doskonalenie nabytych umiejętności, czyli jazdę po drogach publicznych, a także po placu manewrowym. Instruktor udostępnia kursantowi samochód, który jest specjalnie przystosowany do zadań szkoleniowych.

Instruktor uprawiony jest również do teoretycznego przygotowania kursanta do egzaminu na prawo jazdy, podczas zajęć przekazuje im wiedzę dotyczącą przepisów kodeksu drogowego oraz bezpieczeństwa na drodze.

Istnieje kilka kategorii prawa jazdy: AM, A1, A2, A, B, B+E, B1, C, C+E, C1, D, D+E, oraz D1 – każda z nich tyczy się prowadzenia innego rodzaju pojazdu i posiada oddzielnych instruktorów, którzy szkolą kursantów wyłącznie w danym zakresie.

Zadaniem każdego instruktora bez względu na kategorię jest nauczenie prawidłowej jazdy samochodem, zgodnie z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego oraz przeszkolenie w zakresie podstawowych zachowań na drodze. Dodatkowo jego obowiązkiem jest przekazanie kursantowi informacji dotyczących najpotrzebniejszych elementów pojazdu.

Ile zarabia Instruktor Nauki Jazdy w Polsce?

Średnia wysokość zarobków Instruktora Nauki Jazdy wynosi 2300 zł brutto, wysokość wynagrodzenia zależna jest od wyników kursantów. Istnieje także możliwość udzielania lekcji na własną rękę – wtedy za godzinę jazdy pobiera opłatę w wysokości średnio 40 złotych. Wiąże się to jednak z samodzielnym pokryciem kosztów benzyny, ubezpieczenia samochodu i corocznego przeglądu technicznego pojazdu.

Na wysokość wynagrodzenia mają również wpływ takie czynniki, jak: wielkość i kapitał firmy, wykształcenie Instruktora, staż pracy, a także region zatrudnienia – znacznie łatwiej osiągnąć wyższe zarobki w dużych miastach, gdzie mamy możliwość szkolenia wielu kursantów naraz.

Jak zostać Instruktorem Nauki Jazdy?

Oto najważniejsze kwestie:

 • Aby pracować w tym zawodzie, niezbędne jest ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia wyższego.
 • Ponadto, musimy kierować pojazdem objętym szkoleniem przez minimum 3 lata.
 • Dodatkowo należy uzyskać potwierdzenie wymaganego stanu zdrowia, a także predyspozycji psychicznych, co zawarte jest w specjalnym oświadczeniu lekarskim, które należy dostarczyć pracodawcy.
 • Kolejnym krokiem jest kurs kwalifikacyjny, odbywa się on w jednostce upoważnionej przez wojewodę, a następnie egzamin sprawdzający nasze umiejętności oraz wiedzę.
 • Chcąc pracować jako Instruktor Nauki Jazdy, nie możemy być karani wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń za przestępstwo bądź wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
 • Ostatnim etapem jest wpis do ewidencji instruktorów.

Podczas szkolenia kandydaci na instruktorów poznają dokładnie przepisy ruchu drogowego oraz techniki kierowania pojazdem, dodatkowo uczą się psychologii, metodyki nauczania kursantów, prawa o ruchu drogowym, technik kierowania oraz obsługi pojazdu, bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także zasad prowadzenia ośrodka szkoleń.

Na samym końcu każdy kandydat zobowiązany jest do odbycia praktyki instruktorskiej. Ewidencja instruktorów prowadzona jest przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, W Polsce Instruktor Nauki Jazdy sklasyfikowany jest w grupie 3 – Technicy i inny średni personel, a także w grupie 33 – Nauczyciele Praktycznej Nauki Zawodu i Instruktorzy.

Po zdaniu egzaminu i ukończeniu praktyk, Starosta wydaje kandydatowi legitymację instruktora, co musi być poprzedzone wniesieniem opłaty za wydanie dokumentu. Następnie zostajemy wpisani do ewidencji instruktorów, zyskujemy numer uprawnień, a o całym fakcie zostaje powiadomiona jednostka wskazana przez ministra właściwego do spraw transportu.

Instruktor Nauki Jazdy – własna firma

Chcąc prowadzić własny ośrodek szkoleniowy dla przyszłych kierowców, musimy liczyć się ze sporymi kosztami. Przede wszystkim wiąże się to z zakupem kilku samochodów, czyli wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo musimy znaleźć odpowiedni lokal, a także zainwestować w marketing i reklamę naszej szkoły jazdy.

Faktem jest, iż coraz mniej osób nie posiada prawa jazdy, praktycznie każdy, kto ukończy 18 lat, od razu zapisuje się do szkoły nauki jazdy i chce uzyskać prawo jazdy. Większość kursantów to młode osoby w wieku od 18 do 21 roku życia, choć istnieje również grupa nieco starszych osób, która po latach zdecydowała się na zdanie prawa jazdy.

Znalezienie odpowiedniego lokalu wiąże się ze sporymi wymaganiami, które określone są precyzyjnie przez polskie prawo – musi on posiadać sale wykładowe, powierzchnię przynajmniej 25 metrów kwadratowych, krzesła, ławki, toalety, sprzęt dydaktyczny, a także ogrzewanie – wynajem takiego lokalu to spory koszt miesięczny. Dlatego też coraz więcej instruktorów decyduje się na wynajem pomieszczeń od szkół lub innych firm instruktorskich, co wydaje się znacznie prostszym i tańszym rozwiązaniem.

Jeśli jesteśmy Instruktorem Nauki Jazdy i chcemy założyć własną szkołę, musimy:

 • Mieć przynajmniej jeden samochód, który jest odpowiednio dostosowany do nauki jazdy,
 • posiadać właściwe uprawnienia,
 • dysponować miejscem do organizowania szkoleń teoretycznych,
 • założyć działalność gospodarczą,
 • wpisać się do rejestru przedsiębiorców, którzy prowadzą ośrodek szkolenia kierowców.

Gdy spełnimy wszystkie wymagania, możemy rozpocząć naszą działalność. Pozyskanie klientów może nie być zbyt łatwe, ponieważ istnieje w tej branży dosyć spora konkurencja. Dodatkowo istnieje już wiele szkół, które utrzymują się na rynku od wielu lat, zyskały dobrą opinię i cieszą się dużą popularnością.

Prawda jest taka, że kursanci wolą zapisać się do sprawdzonej szkoły, najczęściej z polecenia rodziny lub znajomych, dlatego chcąc wybić się na rynku i zyskać kursantów, musimy zainwestować w dobrą reklamę. Warto zatem skierować ją do odpowiedniej grupy docelowej – jeśli więc 80% kursantów stanowią ludzie młodzi, musi być to szczególnie dla nich atrakcyjna oferta.

Możemy więc zaproponować konkurencyjne ceny, jazdy doszkalające gratis, darmowe badania lekarskie, czy też elastyczne godziny pracy – istnieje wtedy duża szansa, że młodzi ludzie zainteresują się naszą szkołą i zaczną polecać ją innym.

Najwięcej osób decyduje się na zdanie prawa jazdy kategorii B – taki kurs kosztuje od 1000 do nawet 1500 złotych, w zależności od szkoły. Możemy postawić na nieco niższe ceny, lecz musimy pamiętać, że musi być to dla nas opłacalne. Dodatkowa godzina doszkalająca w kategorii B kosztuje średnio 50 złotych.

Osoby zdające prawo jazdy kategorii A zapłacą za kurs od 800 do 1100 złotych, jazda doszkalająca to koszt około 50 złotych, natomiast kurs kategorii C kosztuje od 1600 do 2100 złotych, a jazda doszkalająca nawet 100 złotych. Jak widać szkoła nauki jazdy może być dobrą inwestycją pod warunkiem, że mamy na nią pomysł, dobry biznesplan, a także spory wkład własny na początek. Musimy być otwarci na wszelkie możliwości i zachęcać kursantów to korzystania z usług naszej szkoły.

[Głosów:15    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here