Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy

Kiedy podejmujemy naszą pierwszą pracę, na pewno zadajemy sobie pytanie jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy? Każdy, kto pracuje nie uniknie badań lekarskich w medycynie pracy jako badań wstępnych do pracy, okresowych, czy kontrolnych po dłuższym zwolnieniu lekarskim.

Medycyna praca

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracyWizyta u lekarza medycyny pracy jest uzależniona od tego, jaką pracę wykonujemy i jakie badania są nam przepisane przez lekarza. Jeśli wykonujemy prace niebezpieczne, w szkodliwych warunkach, na wysokościach, przy maszynach – długo by tu wymieniać całą listę trudnych zawodów, na pewno zostaną nam zlecone badania dodatkowe.
Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy? Najpierw zgłaszamy się do pielęgniarki pracującej przy lekarzu medycyny pracy, która mierzy nam ciśnienie i cukier oraz przeprowadza z nami wywiad wstępny na temat naszej pracy i zdrowia. Następnie w gabinecie lekarskim na podstawie wywiadu pielęgniarskiego i skierowania od pracodawcy otrzymujemy listę badań, które należy wykonać, by lekarz podpisał nam zaświadczenie o zdolności do pracy.

W wielu dużych przychodniach medycyny pracy wszystkie badania można wykonać danego dnia, choć trzeba się liczyć z tym, że możemy spędzić tam cały dzień. Duże zakłady pracy mają podpisane umowy z wybranymi przychodniami i wtedy my jako pracownicy nie ponosimy kosztów ani wizyty ani zleconych badań, gdyż są one objęte umową pomiędzy pracodawcą a przychodnią. Jest to wygodne dla nas, gdyż wielokrotnie w przychodniach wiedzą jakie badania powinny być wykonane dla danego pracodawcy, bo są tam określone stanowiska pracy i wszystko wtedy trwa krócej.

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy? Na pewno musimy się liczyć z tym, że będzie się ona odbywała co jakiś czas. To, na jak długi okres lekarz da nam zdolność do wykonywania pracy, zależy od naszego stanu zdrowia, zajmowanego stanowiska, chorób przewlekłych czy wieku. Obecnie najdłuższe okresy między badaniami okresowymi to 3 lata, gdyż zarzucano lekarzom medycyny pracy, że nie wykrywali chorób u pracowników, które nie tylko nie pozwalały im wykonywać czynności zawodowych, ale wielokrotnie prowadziły do śmierci.
Bardzo często jest tak, że wizyta u lekarza medycyny pracy dla wielu osób jest jedyną wizytą lekarską jaką odbywają przez dziesiątki lat. Warto więc jej nie unikać, gdyż poprawne i skrupulatnie wykonane badanie przez lekarza medycyny pracy może nas uchronić przed chorobami. Lekarz medycyny pracy nie będzie nas leczył w trakcie wizyty, ale wskaże nam jakie mamy problemy zdrowotne, które sami możemy leczyć u innych specjalistów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here