praca

Jaki wybrać zawód? Gdzie ubiegać się o praktykę? Jak dostać się na staż? To są pytania każdego młodego człowieka, który szykuje się by zacząć swoją karierę zawodową. To właśnie konsumpcjonizm powoduje, że każdy potrzebuje jakiś środków na życie. Wiedząc o tym wybiera się różne ścieżki zawodowe, które uczą jak zachować się w danej sytuacji aby nie spaść ze szczebli kariery.

Na samym początku są to zajęcia mało wymagające może to są:

# praca na truskawkach
# szparagi w niemczech
# mycie okien na klatkach schodowych
# dopilnowywanie porządku wokół osiedla
# praca w restauracji na zmywaku
# rozwożenie posiłków z knajpek po rejonie
# praca jako dyżurny czy ochrona osiedla
# rozdawanie ulotek

Wyżej wymienione miejsca pracy nie są spełnieniem marzeń, ale zawsze można siedzieć pod klatką na murku czy ławeczce i nic nie robić. Każdy pamięta swoją pierwszą pracę na której jemu/jej zależało. W miarę czasu i doświadczenia które często przychodzi znienacka można zdobyć wiedzę którą można dostać czytając:

# e-booki na temat rozwoju zawodowego
# książki typu – “najlepszy sprzedawca”
# autobiografie znanych ludzi
# poradniki dotyczące “jak znaleźć dobrą pracę?”

Sprawdź też: http://www.nsik.com.pl/jak-zdobyc-pierwsze-doswiadczenie-zawodowe/

Wielu młodych po liceum czy szkole zawodowej idzie do pracy by zarobić na studia, na życie, na małe czy duże ucieszki. Podczas gdy zadaje sobie pytanie “dlaczego warto pracować na studiach?” Pewnie, że na stokroć warto. Młody pracownik który uzyskuje doświadczenie podczas studiowania, dostaje od życia dwa razy więcej niż osoba która w tym czasie tylko pracuje lub nic nie robi.

Jednym z sposobów by uzyskać doświadczenie zawodowe w pierwszych latach swojego dążenia do lepszej pracy, wyższego wynagrodzenia jest staranie się o staż jakiejś firmie. I tu powstaje pytanie “jak dostać się na staż?” , jak znaleźć osobę z HRu która podpisuje umowę praktyk zawodowych?, jakie warunki pracy są w danej firmie?, czy praca stażysty wiąże się tylko z parzeniem kawy i sprzątaniu?

Aby znaleźć staż jaki sobie wymarzy młody człowiek, wystarczy wejść na stronę internetową portalu ogłaszającego pracę oraz staże. Napisać odpowiednie: Curriculum Vitae i List motywacyjny. I szukać kontaktu z pracodawcą. Można to zrobić za pomocą wyszukiwarek znajdując osoby zatwierdzające umowy. Można znaleźć je dzwoniąc do firmy i zadając odpowiednie pytania odpowiednim osobom.

Gdy już znajdziemy odpowiednią osobę to trzeba uzbroić się w cierpliwość, przygotować swoją mowę, swoje CV i LM. Wypadało by to przećwiczyć w jakikolwiek sposób tak by być pewnym tego że chce się dostać do danej firmy na dane stanowisko.

Wiedząc już tyle, warto czytać. Zbierać informacje w interesujących tematach, zrobić swoje portfolio z zainteresowaniami i swoimi zajawkami, by rozmowa z decydentem nie odbyła się w sposób bardziej stresujący niż sobie to wyobrażać można.

“Jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?” To jest pytanie które stawiane jest przez osoby które tego doświadczenia nie mają, lub osoby które chcą je uzyskać. Doświadczenie zawodowe można osiągnąć w wielu gałęziach, w wielu zawodach, i w wielu sytuacjach. To właśnie praca na stażu czy praktykach może spowodować zatrudnienie lub pokazanie ścieżki kariery.

Można też dostosować się do jednego z poradnika dostępnych w sieci. Zadając sobie w każdej chwili pytanie: “jak znaleźć pracę bez doświadczenia?” Proste pytanie i pojawia się prosta odpowiedź:

# trzeba podnieść swoje kwalifikacje
# praca by zdobywać kontakty
# zostać ekspertem w swojej dziedzinie
# nauczyć się pytać
# nauczyć się prezentować
# stworzyć swoje Curriculum Vitae
# popracować nad swoimi umiejętnościami miękkimi
# nauczyć się cierpliwości

Podnoszenie kwalifikacji przez uczestniczenie w kursach, warsztatach, sympozjach, webinarach uzyskując dyplomy i certyfikaty, to jest coś co pomoże w zbieraniu kontaktów.

Zdobywanie kontaktów i dbanie o nie. To jest też jedna z modelowych dróg które powinno się stosować. To właśnie tworzenie swojej sieci kontaktów pomaga znaleźć pracę np. z polecenia

Ekspert w swojej dziedzinie. Jest to potrzebne gdy chce się uzyskać prostsze drogi rozwiązań, będąc specjalistą w jakiejś dziedzinie związanej z danym segmentem pracy w której się widzisz. Poznanie branży i bycia jednym z tych osób, które bardzo dużo wie o niej, pomaga też w utwierdzaniu swoich predyspozycji.

Pytanie i prezentacja. Jest częścią udoskonalania swoich cech, dzięki pytaniom dowiesz się tego czego nie wiesz, a dzięki perfekcyjnej prezentacji dowiedzieć się i ugruntować można co wiadomo.

Stworzenie swojego CV. Musi trochę zająć, ma by unikalne, by móc zwyciężyć z innymi osobami w podobnej sytuacji zawodowej. Jest wiele portali w których jest napisane jak stworzyć odpowiednie CV, trzeba zrobić n-ty raz ten dokument potwierdzający szkolenia i kwalifikacje zawodowe by móc być osobą która interesuje pracodawców.

Pracowanie nad swoimi umiejętnościami miękkimi. W tym etapie mogą się przydać umiejętności takie jak:

# organizowanie
# umiejętności kierownicze i komunikacyjne
# potrafienie obserwowania
# wystąpienia publiczne

Cierpliwość. Jest jedną z cech która powinna dominować u osoby która jest pewna osiągnięcia sukcesu. cierpliwość jest elementem tej całej układanki jakim jest przedstawienie najlepszych swoich cech pracodawcy. Dzięki niej można dużo osiągnąć, i nie wpaść w kłopoty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here