Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty

Jeżeli aktywnie działasz na rynkach kryptowalutowych, to warto odpowiednio zabezpieczyć swoje aktywa. Niestety w przestrzeni internetowej czyha wielu oszustów i hakerów łakomych na łup w postaci cyfrowych walut, dlatego warto podjąć odpowiednie środki, aby maksymalnie zabezpieczyć swoje finanse. W niniejszym poradniku przedstawimy najważniejsze kwestie, które pomogą Ci odpowiednio przechowywać i zarządzać kryptowalutami. Jeżeli zechcesz zdobyć dodatkową więdzę, odwiedź portal https://www.kryptoporadnik.pl

●    Nie przechowuj kryptowalut na giełdzie

Trzymanie cyfrowych walut na giełdzie nie jest najlepszym pomysłem. Niestety w przeszłości zdarzały się przypadki kradzieży większości przechowywanych środków na giełdach (np. słynna sprawa MtGox czy Cryptopia). W wyniku ataku hakerskiego użytkownicy tracili dostęp do swoich kont, a także wszystkich przechowywanych kryptowalut. Wyjątkiem od tej reguły jest prowadzenie aktywnego tradingu (np. day-tradingu), gdzie środki muszą być cały czas w obrocie.

●    Kupuj kryptowaluty jedynie na sprawdzonych giełdach

W przestrzeni kryptowalutowej funkcjonuje wiele sprawdzonych i wiarygodnych giełd. Niestety w dalszym ciągu początkujący użytkownicy dają się wykorzystać, rejestrując się w podejrzanych miejscach, zamiast korzystać z rozwiązań, które zostały przetestowane przez miliony użytkowników. Jednym z legalnych i licencjonowanych platform gdzie łatwo kupisz kryptowaluty np. przez PayPala jest eToro. Dowiedź się więcej: https://beatcoin.pl/poradniki/kup-bitcoin-i-kryptowaluty-przez-paypal-poradnik-2020/

●    Korzystaj  portfeli sprzętowych

Korzystanie z dedykowanych portfeli sprzętowych to gwarancja bezpieczeństwa środków. Są to urządzenia, które izolują Twoje środki od np. komputera, do którego podłączasz portfel. Posiadają one specjalne oprogramowanie szyfrujące oraz specjalne układy scalone, które uniemożliwiają kradzież środków bez fizycznego dostępu do urządzenia. Do najpopularniejszych portfeli sprzętowych zaliczają się: Ledger Nano (wersja S oraz X), Trezor oraz KeepKey.

●    Zabezpiecz swój komputer

Zarządzając kryptowalutami z poziomu swojego komputera musisz maksymalnie zadbać o jego bezpieczeństwo. W tym celu wyposaż się w uznane oprogramowanie antywirusowe (najlepiej płatne) oraz firewalla. Ponadto nigdy nie instaluj na swoim urządzeniu podejrzanych, czy nielegalnych programów. Korzystając z maila lub komunikatorów internetowych nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj wiadomości od nieznajomych – mogą one zawierać wirusy, które będą rejestrowały wprowadzane przez Ciebie dane, wykonywały screenshoty Twojego ekranu, czy przeszukiwały komputer w celu znalezienia plików potencjalnie wrażliwych (np. skany dokumentów, pliki portfeli kryptowalutowych, zapisane hasła dostępu w przeglądarkach itd.).

●    Używaj podwójnej autoryzacji

Korzystając z giełd czy aplikacji do obsługi kryptowalut zawsze pamiętaj o włączeniu podwójnej autoryzacji (tzw. 2FA) w celach logowania, transferu środków i innych potencjalnie wrażliwych operacji. Każda szanująca się giełda czy aplikacja oferuje możliwość połączenia konta z oprogramowaniem generującym jednorazowe kody dostępu (np. Google Authenticator czy Authy). Potwierdzenia mogą być także nierzadko wysyłane w formie SMS’a na zdefiniowany numer telefonu, jednak zaleca się korzystanie z zewnętrznych aplikacji, ponieważ numer telefonu zawsze może zostać przez oszustów skopiowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here