Jak uniknąć pułapek przy inwestowaniu w fundusze ETF

Wielu początkującym inwestorom wydaje się, że inwestycja w fundusze ETF to doskonały sposób na pomnożenie swojego kapitału. W rzeczywistości inwestowanie w ETF-y jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Przede wszystkim tego typu inwestycje obarczone są bardzo wysokim poziomem ryzyka. Jeśli początkujący inwestor podejmuje decyzje w sposób pochopny, może w bardzo krótkim czasie stracić nawet cały zainwestowany przez siebie kapitał. W poniższym artykule wyjaśniamy, co zrobić, aby uniknąć najpopularniejszych pułapek przy inwestowaniu w fundusze ETF. Zapraszamy do lektury.

Definicja funduszy ETF

Skrót ETF pochodzi z języka angielskiego – oznacza on „exchange traded fund”, czyli fundusz notowany na giełdzie. Pod tym pojęciem rozumiemy otwarte fundusze inwestycyjne, które mają zupełnie inne cechy charakterystyczne aniżeli standardowe fundusze. Ich zadaniem jest przede wszystkim odwzorowywanie cen konkretnych aktywów – indeksów giełdowych, metal szlachetnych i innych surowców, kryptowalut itd.

Tym, co różni ETF-y od funduszy inwestycyjnych, jest fakt, iż te pierwsze zaliczane są do grona funduszy uczestniczących w obrocie giełdowym i kupując je nie otrzymujemy prawa do konkretnych aktywów, gdyż ETF-y jedynie śledzą ceny danych metali czy kryptowalut.

W tym momencie popularność funduszy ETF jest na dość wysokim poziomie, a dodatkowo możliwości inwestycyjne w tym zakresie są bardzo rozbudowane. Wszystko to jest spowodowane oczywiście tym, iż funkcjonuje wiele wyspecjalizowanych platform transakcyjnych, które umożliwiają handlowanie ETF-ami bez wychodzenia z domu.

Ogromne ułatwienia w procesie zakupu i sprzedaży funduszy ETF to kwestia niezwykle istotna. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że początkujący inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup ETF-ów bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego, mogą tego bardzo pożałować. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w sposób bezrefleksyjny najczęściej skutkuje wyjątkowo szybką utratą całego kapitału.

Jak uniknąć pułapek podczas inwestycji w ETF-y?

Początkujący inwestor, który chce zaopatrzyć się w fundusze ETF, powinien pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim bardzo ważna jest edukacja. Zanim podejmiemy istotne decyzje inwestycyjne, warto zainwestować swój czas w naukę i zrozumienie zasad funkcjonowania funduszy ETF. Warto poznać różne typy ETFG, ich strukturę, sposób śledzenia indeksów itd. Warto też dowiedzieć się, jakie są najlepsze ETF w kontekście akceptowanego przez nas poziomu ryzyka, możliwości inwestycyjnych itd. Podejmowane decyzje biznesowe powinny być jak najlepiej przemyślane.

Kolejna kwestia to odpowiednie sprecyzowanie celów inwestycyjnych. Warto pomyśleć o tym, czy chcemy postawić na inwestowanie krótko- czy też długoterminowe. Bardzo istotnym elementem jest też bieżące monitorowanie rynku i dostosowywanie się do tych realiów. Szybkie podejmowanie decyzji w obliczu zmiennych warunków rynkowych trendów pozwala na to, aby osiągać jeszcze lepsze zyski lub zminimalizowanie strat.

Inwestorzy powinni też pamiętać o tym, aby nie podejmować decyzji inwestycyjnych pod wpływem emocji. Starajmy się zachować dyscyplinę oraz kierować się wyłącznie twardymi danymi, najlepiej w perspektywie długoterminowej. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here