Merchandiser - Co to za praca?

Robienie zakupów to dla jednych czysta przyjemność (nie da się ukryć, że są to zwykle kobiety), a dla innych – katorga, stracony czas, przyziemność. Podróże z wózkiem na towary pomiędzy półkami, na których piętrzą się przeróżne paczki… czy jest w tym jakaś logika, tzn. czy towary te ułożone zostały w przemyślany sposób, czy to jeden wielki chaos? Wiele osób skłonnych do refleksji bardziej od tłumów przemierzających centra handlowe zupełnie bezmyślnie zadaje sobie to pytanie.

Merchandiser - Co to za praca?I wygrywają, ponieważ zatrudnia się specjalne osoby od planowania ułożenia produktów na półkach tak, by łatwiej się sprzedawały, np. słodycze znajdują się tuż przy ladzie, byśmy jako oczekujący w kolejce do kupna towaru osłodzili sobie życie słodkim batonikiem albo aby uciszyć dziecko wywierające presję spod znaku „będę tak płakać, dopóki nie kupisz mi słodkiego!”. Podobnie towary pierwszej potrzeby umieszczane są w głębi sklepu tak, by klient musiał przejść półki wzdłuż całej ich długości i chwycenia haczyka, czyli kupna niezamierzonych rzeczy. W świecie marketingu nie ma miejsca na chaos, co to, to nie. Chodzi przecież o pieniądze, czasem bardzo duże, a czasem niesamowite sumy, więc wiele osób pracuje nad tym, by towar schodził regularnie z półek.

Merchandiser – Co to za praca?

Zadajmy sobie więc pytanie: merchandiser co to za praca? Merchandiser to osoba, która decyduje o wizerunku produktów w sklepie, a tym samym o ich atrakcyjności bądź jej braku. Ponadto sprawdza, czy owe produkty są świeże albo czy są na nich przyklejone ceny. Kontroluje też stan zapasów – które rzeczy się sprzedają, a które nie. Nie musi się on ograniczać w swojej pracy do jednego sklepu, może w ten sposób współpracować z wieloma takimi. Jakże prosto da się to wyjaśnić, a jak mało osób to wszystko wie.

Jak zostać merchandiserem?

Często wystarczy wykształcenie średnie, choć aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe powinno się pomyśleć o studiach z zarządzania, tam można rozwinąć swoją wiedzę na temat marketingu i między innymi merchandisingu. Praca nie należy do obciążających, trzeba się wykazać pomysłowością i spostrzegawczością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here