Sytuacja, w której zostaliśmy poinformowani o zakończeniu współpracy z firmą, dla której pracowaliśmy, nie jest komfortowa i przyjemna. Wiąże się to często ze strachem o naszą przyszłość i pytaniami, które sobie zadajemy dotyczące tego co dalej. Warto więc znać swoje prawa i wiedzieć na co możemy liczyć. W sytuacji kiedy pracownik otrzymał od pracodawcy co najmniej dwutygodniowe wypowiedzenie, przysługują mu dni na poszukiwanie pracy. Ich wymiar jest zależny od stażu pracy a co za tym idzie długości wypowiedzenia. Warunki są opisane szczegółowo w art. 37 k.p. Ile dni przysługuje na poszukiwanie pracy?

Ile dni przysługuje na poszukiwanie pracy?

ile dni przysługuje na poszukiwanie pracyWarto znać swoje prawa i korzystać z nich gdy przychodzi taka potrzeba. Ile dni przysługuje na poszukiwanie pracy? Pracownikowi w tym okresie przysługują na poszukiwanie pracy 2 dni robocze w okresie 1-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia, 3 dni w okresie 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia i w przypadku jego skrócenia z 3 miesięcy do 1 miesiąca maksymalnie. Niestety dni na poszukiwanie pracy nie przysługują pracownikowi jeżeli wypowiedzenie złoży on sam lub gdy umowa o pracę rozwiąże się na mocy porozumienia stron, a także gdy okres wypowiedzenia jest krótszy niż 2 tygodnie. Takie sytuacje dotyczą przykładowo umów na zastępstwo i umów na okres próbny krótszych niż 3 miesiące. Pracownik, któremu taki czas przysługuje zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy.

W czasie poszukiwań nowej pracy nie musimy się więc martwić o nasze wynagrodzenie. Zachowujemy w pełni prawo do jego otrzymania. Przy ustaleniu wysokości stosuje się zasadę taką jak obowiązuje przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Składniki wynagrodzenia w tym czasie liczy się jednak z miesiąca, w którym którym przypadło zwolnienie od pracy. W przypadku gdy pracownik nie wykorzysta dni na poszukiwanie pracy, nie przysługuje ma za nie ekwiwalent pieniężny. Należy o tym pamiętać. Choć może się wydawać, że czas na szukanie pracy jest bardzo krótki, to warto jednak skorzystać z przysługującego nam prawa. Sytuacja utraty pracy jest ciężka i nieprzyjemna. Poszukiwanie pracy nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych form spędzania czasu. W tym okresie jednak należy odstawić emocje na bok i zebrać siły na zmiany, które są nieuniknione. Te kilka dni które nam przysługują w celach poszukiwania nowego miejsca mogą, choć nie muszą, rozwiązać nasz problem w dość krótkim czasie. Warto więc świadomie wykorzystać ten czas.

Jak napisać dobre CV?

Wydawać by się mogło, że pytani jest dość banalne. Szukanie pracy wydaje się proste i wydawać by się mogło, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej determinacji. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się tej kwestii, to sprawa nie jest tak oczywista. Przede wszystkim kluczem do znalezienia dobrej pracy jest napisanie odpowiedniego CV. Co powinno zawierać dobrze napisane CV? Przede wszystkim musimy zamieścić szczegółowe informacje o naszym wykształceniu, oraz o naszej dotychczasowej karierze zawodowej. Warto również wspomnieć o naszych zainteresowaniach. Naturalnie nie możemy również zapomnieć o naszych danych kontaktowych.

Jak szukać pracy?

ile dni przysługuje na poszukiwanie pracyGdzie możemy szukać ogłoszeń pracodawców? Przede wszystkim warto abyśmy poszukiwania nowej pracy rozpoczęli od internetu. Mnóstwo ofert znajdziemy na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Codziennie dodawane są tutaj nowe i ciekawe oferty. Warto również wybrać się do lokalnego urzędu pracy. Tutaj też pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na różnego rodzaju stanowiska do swoich firm. Naturalnie czas dobrym miejscem na poszukiwanie pracy jest również prasa lokalna. Warto również popytać znajomych, czy w ich firmach nie ma jakichś nowych rekrutacji.

Kiedy zmienić pracę?

Kiedy jednak warto podjąć decyzję o zmianie pracy? Przede wszystkim dobrym czasem na zmianę miejsca pracy są niezadowalające zarobki. I nie ma co się dziwić. Każdy z nas chciałby zarabiać możliwie jak najlepiej. Dlatego obecnie, kiedy mamy rynek pracownika, bardzo łatwo jest zmienić pracę i znaleźć taką, która pozwoli nam na lepsze zarobki. W wielu branżach pracodawcy narzekają na niezadowalającą ilość chętnych do pracy. Dlatego też podnoszą pensję, aby skusić młodych ludzi do zmiany pracy. Jednak kwestie finansowe to nie wszystko? Zmieniamy pracę również z innych powodów. Ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracodawcy jest również wypalenie zawodowe. Jeszcze do niedawna problem ten był zamiatany pod dywan przez samych pracowników, którzy latami tkwili z miejscach pracy, gdzie nie mieli ani satysfakcji, ani żadnych szans na rozwój. Teraz się to radykalnie zmieniło i pracownicy znacznie bardziej odważnie podejmują decyzję o zmianie pracodawcy. To z pewnością lepsze rozwiązanie niż tkwienie przez lata w marazmie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here