Opiekun osoby starszej w Niemczech - czy warto wyjechać do takiej pracy?

Chociaż w Polsce nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia, to wysokość zarobków pozostawia wiele do życzenia, dlatego wiele osób decyduje się na emigrację. Opieka nad seniorami Niemcy stała się dość popularna wśród Polaków, wiele Pań decyduje się na zatrudnienie w charakterze opiekunki w Niemczech, nie jest to jednak praca dla każdego. Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Czy się nadaje?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy w stanie zajmować się osobą starszą 24 godziny na dobę, bo zazwyczaj taka forma pracy jest preferowana przez pracodawcę. Na czas wykonywania swoich obowiązków, należy wprowadzić się do domu podopiecznego, aby móc sprawować nad nim opiekę całodobowo. Opieka nad seniorami Niemcy wymaga od osoby podejmującej się takiego zatrudnienia dużej empatii, cierpliwości, konsekwencji w działaniu, ale również podstawowej wiedzy medyczne, aby w razie problemów móc udzielić pomocy.

Gdzie szukać takiej pracy?

Chcą pracować legalnie za granicą, warto skorzystać z agencji pośrednictwa pracy. Mimo, że w tym wypadku musimy liczyć się z niższymi zarobkami, bo trzeba zapłacić agencji za pośrednictwo, opłacić podatki, ubezpieczenie itp. to jest to praca legalna. Agencje pracy pomagają znaleźć zatrudnienie, bardzo często organizują wyjazdy, niektóre wysyłają na kurs języka niemieckiego, co jest bardzo dobrą opcją. Można korzystać również z portali ogłoszeniowych, tam również bardzo często pojawiają się ogłoszenia dotyczące pracy, przy czym trzeba zachować ostrożność.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Po pierwsze należy znać podstawy języka niemieckiego, aby można było bez większych przeszkód skomunikować się z rodziną oraz samym podopiecznym. Trudno wyobrazić sobie prawidłowego funkcjonowania bez znajomości języka. Kolejna rzecz to skonsultowanie się z poprzednią opiekunką, którą będziemy zmieniać. Warto zapytać o stan zdrowia seniora, o jego charakter, przyzwyczajenia, rozkład dnia oraz podawane leki.

Chociaż praca jako opiekun nad seniorami Niemcy nie jest prosta, to jest dobrze płatna. Nie każdy będzie w stanie pracować w taki sposób, tak czy inaczej warto spróbować swoich sił, być może praca będzie przynosić nam satysfakcję i co ważniejsze dobre zarobki.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here