Karty kredytowe a debetowe – czym się różnią?

Wydawać by się mogło, że rozróżnienie karty kredytowej od debetowej jest bardzo proste i dla każdego oczywiste. Jak się jednak okazuje, nie każdy wie, czym się one od siebie różnią. Działają one inaczej i na innych zasadach. Jakich? Do czego służy karta debetowa, a do czego karta kredytowa?

Jakie są rodzaje kart płatniczych?

Najpopularniejszym sposobem płatności w Polsce jest ten z wykorzystaniem kart płatniczych zamiast gotówki. Najczęściej używamy w tym wypadku kart debetowych, ale coraz chętniej sięgamy także po karty kredytowe. To jednak nie jedyna możliwość wyboru, ponieważ banki oferują klientom także inne typy kart, jak obciążeniową, powiązaną z kontem osobistym oraz kartę przedpłaconą (pre-paid) – którą zasila się określoną kwotą i dopiero wtedy można z niej korzystać.

Tutaj jednak skupimy się na dwóch głównych i najchętniej wybieranych produktach bankowych jakimi są karty debetowe oraz kredytowe i tym, czym się między sobą różnią.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to szczególny produkt oferowany przez banki swoim klientom. Jest to inne forma kredytu gotówkowego, ponieważ aby ją dostać należy spełnić określone wymogi, w tym sprawdzana jest również nasza zdolność kredytowa. Karta posiada wyznaczony limit, z którego można korzystać i wydawana jest na określony czas, najczęściej na okres jednego roku z możliwością przedłużenia. Co za tym idzie, jest to swego rodzaju forma kredytu odnawialnego.

Nie dla każdego oczywistym jest, że karta kredytowa może generować dodatkowe korzyści (direct.money.pl). Jedną z nich jest chociażby możliwość dokonania zakupu na większą kwotę bez potrzeby ubiegania się o kredyt gotówkowy w banku. Plusem jest także stały dostęp do pieniędzy, choć trzeba pamiętać, że nie pochodzą one z naszego konta osobistego, tylko użycza nam ich bank. Należy je też oddać w określonym terminie, a jeżeli go dotrzymamy, nie będziemy musieli płacić dodatkowych odsetek.

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa to standardowa karta wydawana przez banki każdemu klientowi posiadającemu konto osobiste w danej placówce finansowej. Korzystamy z nich na co dzień dokonując zakupów w sklepach, przelewów online czy wybierając pieniądze z bankomatu. Jest ona bezpośrednio połączona z naszym kontem ROR, co za tym idzie, wykorzystując ją, wydajemy pieniądze dostępne na naszym koncie i możemy wydać tylko tyle, ile sami na nim zgromadziliśmy. Czasem zdarza się, że bank zaproponuje nam dodatkową linię debetową, dzięki czemu działa ona podobnie jak karta kredytowa, a po wykorzystaniu dostępnej gotówki, mamy możliwość sięgnięcie po dodatkowe pieniądze.

Czym różni się karta kredytowa od karty debetowej?

Różnice między tymi dwiema kartami są dosyć wyraźne. Przede wszystkim w przypadku karty debetowej korzystamy z pieniędzy dostępnych na naszym koncie. Przy karcie kredytowej tworzone jest osobne konto, z dostępem do pieniędzy użyczonych przez bank – to po prostu inna forma kredytu odnawialnego. Kartę debetową dostaje właściwe każdy klient banku, jeżeli posiada w nim konto osobiste – przy kredytowej, trzeba przejść szczegółową weryfikację związaną ze sprawdzeniem zdolności kredytowej.

Kartą debetową możemy wybierać pieniądze z bankomatu – kartą kredytową teoretycznie też możemy to robić, jednak wiążą się z tym dodatkowe, niemałe opłaty. Choć karty debetowe mogą posiadać dodatkowy limit, zazwyczaj nie jest on duży i najczęściej sięga on wysokości naszych comiesięcznych wpłat na konto lub nieco więcej. W przypadku karty kredytowej limity mogą być nawet na kilkadziesiąt tysięcy. Jak więc widać, karty debetowe i kredytowe różnią się między sobą i warto jest o tym wiedzieć.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here