jak wydobywać bitcoiny

Bitcoin zdominował cały rynek kryptowalut. Jest najdroższa i najbardziej popularną walutą na wszystkich giełdach. Bitcoiny można zdobyć na dwa sposoby: można je kupić lub „wydobyć”. Wydobywanie to umowna nazwa dla udostępniania mocy obliczeniowej komputerów użytkowników sieci potrzebnej do jej stabilnego działania. Wielu internautów zastanawia się jak wydobywać Bitcoiny? Jaki sprzęt komputerowy jest do tego potrzebny? Jakie są wymagania? Czy jest to opłacalne?

Jak wydobywać Bitcoiny – podstawy

Jeszcze 10 lat temu Bitcoiny można było wydobywać korzystając ze zwykłego komputera stacjonarnego podłączonego do internetu. Kto wtedy zainteresował się tą technologią i wytrzymał wzrosty i upadki wartości BTC dziś jest zapewne szczęśliwym posiadaczem Bitcoinów wartych setki tysięcy złotych.

Aby dziś na poważnie zająć się wydobywaniem Bitcoinów będziemy musieli zaopatrzyć się z profesjonalny sprzęt komputerowy. Jest on w środowisku zajmującym się kryptowalutami nazywany koparką. Podstawowa koparka składa się z płyty głównej i procesora, pamięci RAM, dysku twardego, mocnego zasilacza, profesjonalnego zestawu chłodzącego oraz kilku kart graficznych połączonych w jeden zestaw. Jego cena zaczyna się od 10000 zł. Najdroższe koparki posiadające nawet 16 kart graficznych potrafią kosztować prawie dziesięć razy więcej.

Na rynku dostępne są takie zestawy dostarczane w technologii Plug & Play. Oznacza to, że do rozpoczęcia wydobycia wystarczy podłączenie urządzenia do prądu i uruchomienie.

I tu dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii. Pobór prądu. Jest to oprócz kosztu początkowego zakupu koparki, główny koszt powstały przy wydobyciu Bitcoinów. Najtańsze koparki zaopatrzone są w zasilacze o mocy 500 W. Jest to moc porównywalna ze zwyczajnym komputerem osobistym. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że koparka jest włączona przez całą dobę, więc pobór prądu jest znacznie większy. Najdroższe koparki zaopatrzone się w zasilacze o mocy nawet 2000 W. W przypadku pracy tych koparek koszty energii elektrycznej są już dosyć spore i należy je uwzględnić przy obliczaniu prawdopodobnego zysku z całej inwestycji.

Do obliczania zysku służą specjalne kalkulatory dostępne w internecie. Po podaniu waluty jaką chcemy wydobywać, jej aktualnego kursu, parametrów naszej koparki oraz ceny energii elektrycznej taki kalkulator jest w stanie kiedy i czy w ogóle będziemy w stanie wypracować jakikolwiek zysk.

Kosztowne jest również serwisowanie i ewentualna wymiana sprzętu komputerowego. Pamiętajmy, że będzie on pracował przez cały dzień i całą noc bez przerwy. Bez wątpienia sprawi to, że skróci się jego żywotność. Producenci oczywiście zapewniają, że akcesoria komputerowe są tak zaprojektowane że mogą pracować non stop. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. Bądźmy przygotowani na to, że w trakcie pracy koparki będziemy musieli wymienić jakiś jej element na nowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here