Jak aplikować o pracę

Poszukiwanie pracy to dla wielu osób stresująca sytuacja. Zależy nam na tym, żeby jak najszybciej znaleźć dobrą ofertę, jednak często nie wiemy jak się za to zabrać i od czego zacząć. Jak aplikować o pracę, żeby dobrze wypaść i znaleźć zajęcie swoich marzeń?

Jak aplikować o pracę?

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiadającej nam oferty. Można jej szukać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest przeglądanie zamieszczonych przez pracodawców ofert na portalach z ogłoszeniami. Trzeba mieć jednak świadomość, że konkurencja jest zazwyczaj bardzo duża. Można również samodzielnie poszukać firm, w których chcielibyśmy się zatrudnić i tam wysłać swoja aplikację. Minusem takiego rozwiązania jest to, że może być trudno wstrzelić się w moment kiedy rzeczywiście pracodawca ma wolne stanowisko dla kogoś z naszymi kwalifikacjami. Oprócz tradycyjnych sposobów poszukiwania pracy, dobrze jest jeszcze podpytywać znajomych czy śledzić grupy na mediach społecznościowych.

Dokumenty aplikacyjne

Jak aplikować o pracęKolejnym krokiem, kiedy już znajdziemy odpowiadające nam ogłoszenie, jest przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Zazwyczaj pracodawca prosi o CV oraz list motywacyjny, choć ten drugi nie we wszystkich przypadkach jest wymagany. W zależności od zawodu może zastąpić go portfolio lub zadanie rekrutacyjne wyznaczone przez pracodawcę. Czasem mogą być potrzebne jeszcze inne dokumenty, jak np. potwierdzenie kwalifikacji, odbytych kursów czy zaświadczenie o niekaralności. Warto poświęcić sporo czasu i przygotować wszystkie dokumenty jak najstaranniej. Podane w nich informacje powinny o ile to tylko możliwe pokrywać się z treścią ogłoszenia.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli pomyślnie przeszliśmy wstępną weryfikację, kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. Zazwyczaj to właśnie ten moment budzi największy stres wśród kandydatów. Aby poczuć się pewniej, warto poświecić nieco czasu na przygotowanie się do takiego spotkania, a nawet przećwiczyć jego przebieg z zaufaną osobą. Dobrze jest też wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej o firmie i stanowisku na jakie aplikujemy. Pamiętajmy o profesjonalnym ubiorze, a podczas rozmowy starajmy się po prostu być sobą. Rozmowa kwalifikacyjna najczęściej jest ostatnim etapem rekrutacji, jednak zdarza się, że niektórzy pracodawcy chcą się spotkać z wybranymi kandydatami po raz drugi zanim podejmą ostateczną decyzję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here