Ile lat pracy do emerytury ZUS

Jak długo należy pracować? Ile lat pracy do emerytury ZUS? Poniższy tekst rozwiewa wątpliwości.

Ile lat pracy do emerytury ZUS

Wiek emerytalny wynosi obecnie 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet, aby otrzymać emeryturę z ZUS-u należy być aktywnym zawodowo do tego czasu. Podczas kadencji PO wiek emerytalny został podniesiony o 5 lat, kobiety miały wówczas pracować do 65 roku życia, natomiast mężczyźni do 70 roku życia. Wraz ze zmianą rządu (PIS), wycofano wspomnianą reformę. Każdy etatowy pracownik (a właściwie pracodawca) co miesiąc odprowadza składki do ZUS na swoją przyszłą emeryturę. Obecnie ZUS wypłaca pieniądze emerytom właśnie z tych środków, dlatego emerytury młodych ludzi stoją pod znakiem zapytania, gdyż jak powszechnie wiadomo mamy obecnie niż demograficzny i niestety rynek pracy będzie maleć, a w ślad za nim składki emerytalne.

Ile lat pracy do emerytury ZUSRozsądnym wyjściem jest odkładanie na swoją emeryturę samemu, ale kto w młodym wieku myśli o tak odległej przyszłości? Ile lat pracy do emerytury ZUS będzie wymagane w 2050 tego nikt nie wie. Nieuniknione wydaje się jednak podniesienie wieku emerytalnego. Poza czynnikiem finansowym widnieje również aspekt społeczny. Długość życia się wydłuża. Obecni 60-latkowie są przeważnie pełni sił i energii. Kraje zachodnie już dostrzegły ten trend wydłużając wiek emerytalny. Natomiast w Polsce panuje polityka prospołeczna, więc póki co wprowadzenie takich zmian wydaje się nierealne. Jednak obecni 30-latkowie bardzo dobrze zdają sobie sprawę, że ich emerytura nie zacznie się szybko. Wiedzą, że będą musieli pracować o co najmniej pięć lat dłużej, chociaż wysoce prawdopodobne jest to, że nawet o dziesięć lat dłużej.

Niestety analitycy finansowi prognozują, że pomimo wydłużenia wieku emerytalnego ZUS dalej nie będzie miał środków na wypłaty emerytur za dwadzieścia czy trzydzieści lat.

Wcześniejsza emerytura

Należy wspomnieć również o zawodach, w których istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Ile lat pracy do emerytury ZUS wymagane jest u policjanta czy górnika? Do 2013 roku policjant, aby otrzymać emeryturę musiał wyłącznie udowodnić 15 lat służby – osiągnięty wiek nie miał żadnego znaczenia. Funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby po 2013 roku mogą przejść na emeryturę dopiero po 25 latach i muszą mieć ukończone 55 lat. Następną grupą zawodową uprawnioną do wcześniejszej emerytury są górnicy. Podobnie jak w przypadku policjantów muszą mieć ukończone 55 lat oraz posiadać dwudziestopięcioletni staż pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here