Ile dni urlopu przysługuje po roku pracy

Urlop jest niezwykle istotnym zagadnieniem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Wartościowy wypoczynek pozwala naładować przysłowiowe baterie, wyciszyć się oraz obniżyć poziom stresu. Oznacza to, że po powrocie z urlopu pracownik będzie pracował wydajniej i efektywniej, rekompensując tym samym swoją kilkudniową nieobecność. Nie mniej firmy nie mogą pozwolić sobie na całkowity paraliż, spowodowany brakiem pracowników w okresie urlopowym. By temu zapobiec, na początku roku tworzone są plany urlopowe.

Ile dni urlopu przysługuje po roku pracy?

Ile dni urlopu przysługuje po roku pracyTworząc plan, należy pamiętać o jednej ważnej kwestii: nie wszystkim pracownikom przysługuje ta sama ilość dni urlopowych do wykorzystania. Nie dziwią zatem pytania kierowane do działów HR: w jaki sposób obliczyć urlop, ile dni urlopu przysługuje po roku pracy, a ile po dziesięciu. Wbrew pozorom sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Każdy pracownik od momentu podjęcia pierwszej pracy otrzymuje prawo do 20 dni urlopu rocznie. Wymiar ten po dziesięciu latach ulega zwiększeniu do 26 dni. Obliczając staż urlopowy pod uwagę należy wziąć wszystkie okresy zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, a także m.in. okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, okres odbywania czynnej służby wojskowej lub okres przebywania na urlopie bezpłatnym. Przy odpowiednim udokumentowaniu do stażu urlopowego zaliczony powinien być również okres zatrudnienia za granicami kraju.

Czas trwania nauki zalicza się do stażu

Nie każdy jednak wie, iż do stażu pracy zalicza się także czas trwania nauki. Ilość doliczanych lat zależna jest od rodzaju ukończonej szkoły. Przykładowo, dyplom ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej gwarantuje nam dodatkowe 3 lata, dyplom ukończenia szkoły wyższej zaś 8 lat. Istotnym jest, iż okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Podobnie w sytuacji, kiedy pracownik był zatrudniony w oparciu o umowę o pracę równolegle do pobierania nauki.
W interesie każdego pracownika jest, by w momencie podejmowania zatrudnienia dostarczyć wszystkie dokumenty umożliwiające poprawne wyliczenie wymiaru przysługującego urlopu. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii prawnika lub doświadczonego pracownika działu kadr. W większości przypadków wystarczyć powinny jednak świadectwa pracy oraz dyplomy ukończenia szkoły.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here