Giełda pracy co to jest

Każdy dorosły człowiek chce pracować, by móc zarobić na swoje utrzymanie. Oraz utrzymanie rodziny, jeżeli taką posiada. Praca jest prawem i obowiązkiem każdej dorosłej i zdrowej osoby. Czym jest praca ? Jest świadomym działaniem, wysiłkiem włożonym przez człowieka w wytworzenie jakiegoś dobra. I może to być praca fizyczna lub umysłowa. Pracą jest działalność pracodawcy, jak i pracownika. I choć w ostatnich dwóch latach poprawił się znacznie rynek pracy, to nadal niektórzy ludzie nie mogą znaleźć dla siebie zatrudnienia. Takim osobom pomaga giełda pracy.

Giełda pracy co to jest?

Giełda pracy co to jestWiele osób niemających do tej pory do czynienia z taką forma zatrudnienia pyta: giełda pracy co to jest ? Samo słowo „giełda” oznacza zebranie, stowarzyszenie. A giełda pracy, to inaczej targi pracy, które są organizowane przez urzędy pracy, w celu znalezienia ludziom zatrudnienia. Czyli jest to przedsięwzięcie polegające na zorganizowaniu spotkania ludzi poszukujących pracy z tymi, którzy oferują zatrudnienie. A dokładnie polega na tym, że pracodawca chcąc przyjąć do pracy pracownika lub kilku nowych pracowników, którzy będą mieli odpowiednie kwalifikacje może zgłosić się do urzędu pracy z wnioskiem, o organizację giełdy pracy. Wówczas osoba zatrudniona w urzędzie pracy zostaje pośrednikiem pomiędzy pracodawcą, a zarejestrowanymi osobami bezrobotnymi. I dokonuje selekcji, czyli wybiera osoby spełniające wymagane kryteria ustalone przez pracodawcę. I organizuje spotkanie wyselekcjonowanych bezrobotnych z pracodawcą.

Kiedy organizowana jest giełda pracy?

Najczęściej taka giełda jest organizowana wtedy, gdy pracodawca z powodu braku czasu nie chce spotykać się z potencjalnymi pracownikami indywidualnie. Tylko chce się spotkać z wszystkimi kandydatami jednocześnie. Skierowanie pracownika przez UP na targi pracy daje mu realną możliwość znalezienia zatrudnienia. Wyselekcjonowany bezrobotny powinien wziąć udział w targach pracy. I przyjąć ofertę pracy, gdy ta jest solidna. Bo, gdy nastąpi nieuzasadniona odmowa uczestnictwa w giełdzie, to może nastąpić wykreślenie kandydata z rejestru osób zarejestrowanych, jako bezrobotni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here