Otrzymanie swojej pierwszej pracy na umowę o pracę jest szczęściem dla wielu ludzi. Wydaje się, że dzisiaj jest to docenione o wiele mniej niż jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy o pracę było trudno, a na rynku pracy był kryzys i pracownicy nie mieli pracy. Pracodawcy za to mogli przebierać w ofertach, w wielu CV. Pracownicy w czasie pracy mają swoje prawa i obowiązki, niekiedy pracownicy mają nawet obowiązki po godzinach pracy jeżeli tak skonstruowana jest umowa.

8h pracy ile przerwy

8h pracy ile przerwyNiekiedy prawo pracy dopuszcza takie skonstruowanie umowy, aby pracownicy byli pod telefonem i do dyspozycji pracodawcy nawet po zakończeniu godzin pracy. Nawet wtedy kiedy pracownik siedzi w biurze w czasie swoich godzin pracy, należy mu się przerwa. Jest to absolutnie zrozumiałe z wielu względów, nikt nie może pracować przez całe 8 godzin bez przerwy. 8h pracy ile przerwy, zwykle jest to 15 minut, chyba, że zachodzą inne okoliczności. Większą liczbę minut przerwy mają osoby niepełnosprawne. Często zdarza się też na przykład w korporacjach, że podczas pracy przysługuje godzinna przerwa, która z założenia jest przeznaczona na dłuższy posiłek.

Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, niektórzy pracownicy są z tego bardzo zadowoleni a inni bardzo niezadowoleni. Taka godzinna przerwa jest później do odpracowania i w efekcie pracownicy nie pracują 8 godzin ale 9 godzin. Jest to dla wielu pracowników nie do przyjęcia, ponieważ po 8 godzinach pracy mają swoje domowe obowiązki na przykład muszą odebrać dzieci z przedszkola.

Praca przy komputerze

Jeżeli ktoś pracuje przy komputerze to zdecydowanie warto wykorzystać swoją 15-minutową przerwę na to aby oderwać wzrok od komputera i rozruszać swoje kości. Jeżeli ktoś pracuje w domu, również powinien robić sobie przerwy, jest to o tyle trudne, że człowiek pracujący w domu zazwyczaj sam dla siebie jest sterem, żeglarzem i okrętem, samodzielnie decyduje o tym co robi w tym czasie i pojawia się pokusa, aby pracować i zarabiać jak najwięcej. Jest to jednak działanie destrukcyjne dla zdrowia i warto się tego wystrzegać robiąc przerwy. Każda przerwa w czasie pracy jest na wagę złota i pozwala pracownikowi zregenerować siły, stąd nie warto rezygnować z czasu na przerwę. Warto ten czas wykorzystać dobrze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here