Pożyczkobiorca umiera – jak kwestię długów reguluje wówczas polskie prawo?

Śmierć pożyczkobiorcy bezpośrednio przekłada się na kwestię spłaty dotychczasowego zadłużenia. W takie sytuacji zadłużenie przybiera formę spadku. To, kto po śmierci pożyczkobiorcy będzie spłacał zadłużenie, także czy trzeba spłacać zadłużenie po śmierci, zależy głównie od formy akceptacji spadku.

Trudno wyobrazić sobie trudniejszą okoliczność od śmierci bliskiej nam osoby. Choć to ostatnie, o czym pragnęlibyśmy wtedy myśleć, należy zastanowić się, co zrobić ze spadkiem po śmierci. Jeżeli zmarła osoba była pożyczkobiorcą, a jej zadłużenie nie zostało spłacone, istnieje duża możliwość, że będą je musieli spłacić krewni zmarłej osoby.

Zadłużenia to spadek – w jaki sposób następuje dziedziczenie długu?

Pożyczki i kredyty są niezwykle przydatne, a w trudnym momencie, w obliczu utraty płynności finansowej, są w stanie zapewnić nam przetrwanie. Niestety, istnieją takie sytuacje w życiu, które są niewątpliwie tragedią i nie jest możliwe ich przewidzenie. Przykładem jest śmierć pożyczkobiorcy.

 Zgodnie z polskim prawem zadłużenie pożyczkodawcy posiadającego rodzinę przenosi się w formie spadku na osoby najbliżej spokrewnione. Pierwszą osobą w kolejności dziedziczenia spadków jest współmałżonek osoby zmarłej, następnie kolejno jej dzieci, wnuki i prawnuki. Dopiero później spadek przysługuje rodzicom zmarłej osoby, a dalej jego rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa.

 Przyjmując spadek po zmarłej osobie, dziedziczy się wszystkie dobra materialne, a także zadłużenia (takie jak pożyczka, czy chwilówka w Kuki, kredyty gotówkowe i hipoteczne). Istnieje możliwość nieprzyjęcia spadku, lecz tylko w całości – nie ma możliwości przyjęcia tylko wybranej części spadku.

W jakiej sytuacji nie można odmówić spłaty długu, a w której dług przepada? Czy jest taka możliwość?

Pozostałe po zmarłym pożyczkobiorcy zadłużenie może przepaść formalnie tylko w jednym przypadku – w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie miał żadnej rodziny. To zdarza się jednak stosunkowo rzadko. Pamiętajmy, że jeśli pożyczkobiorca ubezpieczył pożyczkę lub kredyt, to wówczas spłatą zobowiązany jest ubezpieczyciel. Z kolei w sytuacji, w której osoba spokrewniona ze zmarłym pożyczkobiorcą żyrandowała lub w inny sposób współuczestniczyła w zawieraniu zobowiązania, to ona pierwsza będzie zobligowana do spłaty, bez formalnej możliwości nieprzyjęcia zadłużenia.

[Głosów:3    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here