Jak obniżyć raty kredytów? 3 proste sposoby

0
1089

Biorąc kredyty, zakładamy, że ich spłata przebiegnie bezproblemowo. Niestety w życiu każdego człowieka może dojść do nieprzewidzianych sytuacji, które mają negatywny wpływ na sytuację finansową. Może to być np. utrata pracy czy też choroba, która uniemożliwia podjęcie się pracy zarobkowej. W takiej sytuacji stare zobowiązania stają się bardzo problematyczne, a ich spłata stanowi naprawdę duże wyzwanie.

Nie należy się jednak załamywać, ponieważ istnieje kilka sposobów na to, jak zmniejszyć ratę kredytu i tym samym odciążyć trochę swój domowy budżet. Zobacz jakie porady przygotowali dla Ciebie eksperci finansowi Spłata Pożyczek i w jaki sposób możesz poradzić sobie z długami.

Czy można zmniejszyć ratę kredytu?

Na samym początku warto zadać sobie pytanie, czy obniżenie raty kredytu jest w ogóle możliwe. Wielu osobom wydaje się, że raz podpisana umowa kredytowa jest ważna aż do jej końca i nie ma możliwości, aby dokonywać w niej zmian – chociażby zmniejszenia wysokości raty. Wcale tak nie jest, a co więcej wysokość raty można zmniejszyć na kilka różnych sposobów. Trzeba jednak pamiętać, że zmniejszenie raty kredytu zawsze wiąże się z wyrównaniem kosztu kredytu w jakiś inny sposób – z reguły poprzez wydłużenie okresu jego spłaty, tak, aby wierzyciel mimo płacenia przez nas niższych rat nie był stratny.

Do najpopularniejszych metod zmniejszenia kredytu należy: refinansowanie kredytu https://splatapozyczek.pl/kredyt-refinansowy/, konsolidacja i restrukturyzacja. Innym sposobem na ułatwienie sobie spłaty są wakacje kredytowe –  nie zmniejszają one raty, lecz na jakiś czas zatrzymują konieczność ich spłaty. Dzięki wakacjom kredytowym możesz na moment odetchnąć od uporczywego zobowiązania i znaleźć sposób na wyjście z trudnej sytuacji.

Na czym polega refinansowanie kredytu

Jest to rozwiązanie, które najczęściej stosuje się w przypadku kredytów hipotecznych. Jeśli Twój kredyt jeszcze niedawno był atrakcyjny, ale znalazłeś lepszą ofertę w innym banku, to możesz skorzystać z kredytu refinansowego i tym samym zmniejszyć ratę i sporo zaoszczędzić. Działa to na bardzo prostej zasadzie – w innym banku zaciągamy kredyt na bardziej atrakcyjnych warunkach niż te, które mamy obecnie. Nowy kredyt pozwala na spłatę poprzedniego zadłużenia, jednak jego rata jest niższa, a warunki o wiele lepsze. Zaoszczędzić można przede wszystkim na marży, czyli na części, która dla banku jest głównym zarobkiem.

Na czym polega konsolidacja?

Jeśli spłacasz jednocześnie kilka kredytów, to konsolidacja jest rozwiązaniem, które powinno Cię zainteresować. Dzięki niemu możesz obniżyć raty kredytów, a co za tym idzie odciążyć swój domowy budżet. Konsolidacja umożliwia połączenie ze sobą w jeden nowy kredyt kilku różnych zobowiązań finansowych. Mogą to być kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, a nawet zadłużenia na karcie kredytowej oraz chwilówki.

Zmniejszenie raty wiąże się w tym przypadku z koniecznością wydłużenia okresu spłaty czyli zwiększeniem całkowitego kosztu kredytu. Konsolidacja nie jest więc rozwiązaniem tańszym niż spłata kilku kredytów osobno. Jest jednak o wiele wygodniejsza i może być sposobem na odetchnięcie od kilku różnych wierzycieli oraz wysokiej sumy rat. Kredyt konsolidacyjny można znaleźć w coraz większej ilości banków, ponieważ coraz więcej osób jest zainteresowanych takim rozwiązaniem.

Podsumowanie

Jak widzisz, obniżenie rat kredytów jest możliwe oraz ogólnodostępne. Jeśli nie jesteś sobie w stanie poradzić ze spłatą swoich zobowiązań na czas, to podjęcie decyzji o konsolidacji, refinansowaniu czy restrukturyzacji będzie najlepszym pomysłem. Dzięki temu unikniesz opóźnień w spłacie i nieprzyjemnych konsekwencji z tym związanych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here