Zaburzenia słuchu u dzieci

Pierwsza lata życia dziecka to intensywny okres jego rozwoju i to na wielu polach. Nic dziwnego, że czasami pojawiają się jakieś problemy. Jednym z nich są kłopoty ze słuchem u dzieci. Nie należy ich ignorować. Trudności mogą nasilać się z wiekiem, utrudniając rozwój mowy, a także naukę pisania i czytania. Będą one także negatywnie wpływać na rozwój pamięci słuchowej, przez co dziecko będzie sobie gorzej radzić w szkole. Jak temu zapobiec?

Zaburzenia słuchu a zabawa

Jak pomóc w przypadku wady słuchu u dzieci? Należy postawić na stymulowanie percepcji słuchowej. W tym celu warto sięgnąć po atrakcyjne dla dzieci akcesoria dydaktyczne, które często w formie zabawy pozwalają na ćwiczenie narządu słuchu. Różnorodne zabawki i gadżety wydają rozmaite dźwięki, które angażują uwagę malucha. Ważne jednak, by były dopasowane do jego możliwości i wieku. Bogatą ofertę akcesoriów, opracowanych w zgodzie z wiedzą z zakresu psychologii oraz pedagogiki oraz tej dotyczącej biologicznego rozwoju dziecka, znaleźć można w ofercie sklepu internetowego Moje Bambino.

Akcesoria dydaktyczne a rozwój słuchu

Zaburzenia słuchu u dzieci wymagają ze strony rodzica zaangażowania i cierpliwości. Ważne, by spędzać czas z dzieckiem na intensywnym treningu wrażliwości słuchowej. Pomagają w tym różne ćwiczenia i zabawy, które w naturalny sposób angażują uwagę dziecka. Pomogą w tym gadżety ze sklepu Moje Bambino. Wśród nich znaleźć można np. tęczowe pudełka, które pozwalają na nagrywanie kilkusekundowych sekwencji. Są one odtwarzane po otwarciu wieczka. Inna propozycja to historyjki dźwiękowe, które uczą rozpoznawania poszczególnych dźwięków, a jednocześnie są angażująca pod względem treści. Świetną metodą do ćwiczenia pamięci słuchowej są tzw. onomatopeje – jest to zabawa polegająca na zapamiętywaniu dźwięków wykonanych przez osobę dorosłą. W rozróżnianiu dźwięków pomogą z kolei karty obrazkowe z instrumentami – do zestawy dołączona jest płyta CD. W ofercie nie brakuje innych zabaw i gier. Z pewnością można dobrać coś do odpowiedniego do wieku i typu problemu dziecka z jego percepcją słuchową.

Choć zaburzenia słuchu mogą brzmieć przerażająco, dobrze pamiętać, że dziecko szybko się rozwija, a jego organizm jest bardzo plastyczny. Odpowiedni trening pomaga więc ćwiczyć umiejętności rozróżniania i zapamiętywania dźwięków. Aby zmotywować dziecko do pracy, najlepiej jest zorganizować aktywności, które będą miały dla niego formę rozrywki i zabawy – pomagają w tym specjalne pomoce dydaktyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here