EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI

Egzamin maturalny zwany potocznie maturą lub egzaminem dojrzałości to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka. Zdając go zamyka się pewien ustabilizowany i bezpieczny okres życia i rozpoczyna się dorosłe i samodzielne życie. Różne są formy egzaminu maturalnego. Stara matura pisana była w formie wypracowania. Piszący wybierał jeden temat z kilku podanych i pisał wypracowanie w oparciu o przeczytane lektury. Ci uczniowie, którzy rzeczywiście przeczytali te wszystkie wymagane programem lektury nie mieli większego problemu z rozwinięciem tematu. Ważne było aby pisana praca była na temat,nie za długa bowiem nie ilość ale jakość miała zasadnicze znaczenie, i ważna była poprawność stylistyczna i gramatyczna. Wszelkie ściąganie było surowo zabronione. Jedyną dozwoloną formą ściągania były przygotowane ściągi z wybranych cytatów, które mogły być przydatne przy pisaniu wypracowania a ich znajomość pamięciowa nie była wymagana. Oczywiście nie we wszystkich szkołach można było mieć tego typu ściągi, ale większość je tolerowała o ile były wcześniej pokazane komisji i leżały na ławce w widocznym miejscu. Obecna forma egzaminu maturalnego jest bardziej złożona i składa się z kilku elementów. Czy jest lepsza niż jej starsza wersja czas pokaże.