urlop pracowniczy
Fot. Pexels.com

Urlop pracowniczy to często jeden z najbardziej oczekiwanych okresów w roku. Można odpocząć, zrelaksować się i spędzać czas tak jak się chce. Warto wiedzieć ile dni wolnego przysługuje i jak należy o nie wnioskować.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/urlop-pracowniczy-poznaj-ich-rodzaje-i-zasady-przyznawania/

Urlop pracowniczy – ile dni Ci przysługuje?

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje określona liczba dni wolnych w roku. To ile dni przysługuje pracownikowi uzależnione jest przede wszystkim od stażu pracy.

Można uzyskać 20 dni wolnego jeśli pracuje się krócej niż 10 lat. Po przepracowaniu 10 lat uzyskuje się 26 dni urlopu. Na szczęście do stażu pracy liczony jest także okres edukacji. Osoby, które ukończyły studia wyższe mają naliczone 8 lat stażu pracy. Inne możliwe doliczenia edukacji do stażu pracy to: szkoła policealna – 6 lat, liceum ogólnokształcące – 4 lata, szkoła zawodowa – 5 lat.

Lata pracy po ukończeniu kolejnych poziomów edukacji nie sumują się ze sobą. Ponadto warto pamiętać, że jeśli pracuje się na niepełny etat to ilość dni urlopu pracowniczego zmniejsza się wprost proporcjonalnie do rodzaju etatu.

Urlop pracowniczy dla rodziców

Poza urlopem wypoczynkowym można skorzystać z urlopu macierzyńskiego, tacierzyńskiego czy wychowawczego. Te dni wolne można wykorzystać w pierwszych dniach po narodzinach dziecka.

Urlop macierzyński można wziąć jeszcze przed narodzinami dziecka, aby móc przygotować się do nowej sytuacji. To ile dni macierzyńskiego przysługuje zależy od ilości urodzonych dzieci. W przypadku 1 dziecka jest to 20 tyg, 2 dzieci – 31 tyg, 3 dzieci – 33 tyg, 4 dzieci – 35 tyg, 5 lub więcej dzieci – 37 tyg.

Kobieta może dzielić ten urlop z partnerem. Jednak pierwsze 14 tygodni to ona musi wykorzystać. Dopiero pozostały okres może przypaść na ojca dziecka. Jednak to nie wszystko. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego można przejść na urlop wychowawczy.

Dotyczy on osób zatrudnionych od co najmniej pół roku. Może on maksymalnie trwać 36 miesięcy. Urlop ten również może być współdzielony przez rodziców. W takim wypadku każdy z nich uzyskuje po 18 miesięcy wolnego.

Inne urlopy pracownicze

Pracownik może skorzystać także z bezpłatnych opcji wzięcia dnia wolnego. Do takich rodzajów urlopu zalicza się urlop na żądanie, urlop szkoleniowy, urlop okolicznościowy. Warto pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku akceptować tego typu form urlopu.

Zobacz też: http://www.instytut-perswazji.pl/organizacja-stanowiska-pracy-egonomia-wygoda/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here