blog nauczyciela

Już przedszkolaki uczą się prawidłowego trzymania długopisu, a później pisania pierwszych literek. Zazwyczaj dzieci, które maszerują do pierwszej klasy szkoły podstawowej, taką umiejętność mają już nabytą. Wiadomo jednak, że nie wszystkie od razu piszą doskonale ani nie popełniają błędów. Pierwsze lata nauki to czas zdobywania i usprawniania rozmaitych umiejętności, w tym sztuki pisania. Co jednak powinno wzbudzić nasz niepokój? Jak odróżnić brak chęci do pisania czy lenistwo od realnych zaburzeń, które wpływają na niezbyt ładne pismo w zeszytach małego ucznia? Podpowiadamy, kiedy zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

„Pisze jak kura pazurem”, to zdanie jest chyba jednym z najczęściej wymawianych, jakie słychać można na szkolnych korytarzach pierwszoklasistów. Fakt, że pismo u 7-8 latków nie jest jeszcze idealne, ale wynika to z faktu kontynuacji ćwiczenia grafomotoryki. Rzadko kiedy spotkać można prawdziwy talent, zgodnie z którym dziecko od razu pisze pismem wręcz kaligraficznym.

Okazuje się jednak, że zarówno rodzice, ale też kadra pedagogiczna powinna bacznie obserwować swoich podopiecznych. Różne strony edukacyjne podają wskazówki, dzięki którym udaje się zaobserwować ewentualne, niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o dysfunkcjach dziecka. Dzięki temu może zostać wdrożona właściwa terapia, która je zniweluje. Będzie również pewne, że niezbyt ładne pismo nie jest wynikiem lenistwa czy braku starania się o należyty styl pisania.

Należy zwracać uwagę, czy uczeń odpowiednio trzyma długopis w dłoni, czy narzędzie piśmiennicze jest dobrej jakości, w jakim tempie pisze, czy nie ma problemów ze wzrokiem? To podstawa, by wykluczyć wszelkie niedociągnięcia, jakie wiążą się z niestarannym pismem.

Pomoc specjalistów

Wszelkie obawy rozwiąże nie blog nauczyciela, na którym można oczywiście znaleźć szereg porad, ale specjalista, który dziecko odpowiednio zdiagnozuje. Przydaje się konsultacja z badaniem grafomotorycznym w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Taka usługa oferowana jest bezpłatnie, za to daje solidne podstawy do dalszej diagnostyki czy uwzględnienia określonych ćwiczeń terapeutycznych. W przypadkach niestarannego stylu pisania zaleca się również badania okulistyczne oraz ortoptyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here