scenariusze przedstawień szkolnych

Zabawa zawsze była jedną z najlepszych form twórczej ekspresji, zabawa uczy, pozwala zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, sprawia, że zdobywanie wiedzy staje się łatwiejsze. Przede wszystkim jednak zachęca do wspólnego działania. To dlatego niemal w każdym przedszkolu uczą się właśnie w formie zabawy, aktywnie, twórczo, co procentuje w późniejszym szkolnym życiu.

Szkoła nie zawsze jednak daje możliwość w pełni wykorzystania potencjału, tkwiącym w każdym uczniu. Sztywne zasady i schematyczne prowadzenie lekcji niemającego nic wspólnego z choćby odrobiną zabawy sprawia, że zdobywanie wiedzy staje się o wiele trudniejsze, a na pewno wymaga od dzieci większych nakładów czasu.

Okazuje się jednak, że jest pewna dziedzina, która może bardzo usprawnić prowadzenie niemal każdych zajęć w szkole. Mowa o teatrze a właściwie zajęciach teatralnych. To oczywiście nie musi być kółko teatralne w dosłownym tego słowa znaczeniu, chociaż scenariusze przedstawień szkolnych wykorzystują przecież także działania teatralne.

Wiele codziennych zajęć w szkole można z powodzeniem wzbogacić o pewne elementy działań teatralnych. Jak jednak to zrobić, by zaangażować w nie także uczniów? Są na to pewne sposoby!

Działania teatralne sprytnie wplecione w lekcje

Edukacja polonistyczna to jeden z tych przedmiotów, na których z dużym powodzeniem można wykorzystać działania teatralne, chociaż oczywiście musi się to wiązać z pewną modyfikacją dotychczasowych konspektów zajęć. Aby zachęcić uczniów do wspólnych działań, warto skorzystać z gotowych konspektów przygotowanych przez kogoś, kto na co dzień obcuje z teatrem. Wiele z nich możemy znaleźć jako bezpłatne scenariusze lekcji. Jak się okazuje, mogą być one bardzo pomocne w utrwalaniu treści poznawanych lektur albo wytłumaczenie pewnych problemów w nich zawartych.

Jednym z nich może być np. Bracia Lwie Serce scenariusz lekcji. Astrid Lindgren w piękny, a zarazem wzruszający sposób oddała w swej książce moc braterskiej miłości, a pozycja ta nie jest wcale łatwa w odbiorze, ponieważ porusza problem choroby i śmierci. O wiele bardziej niż suche słowa i tekst omawiany podczas zajęć do wyobraźni uczniów przemówić mogą wspólne działania. Jak pokazać, jak ważne jest wsparcie drugiej osoby? Jak dokonywać słusznych wyborów? Jak zachować się, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli i gdy są rzeczy, na których nie mamy większego wpływu? Sięgając po teatr podczas prowadzenia zajęć, można budować bliższe relacje w grupie, rozwinąć kreatywność uczniów, a także ich otwartość do dzielenia się własnymi przemyśleniami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here