Co to znaczy BRC?

BRC (British Retail Consortium) to międzynarodowy standard jakości i bezpieczeństwa żywności, który został opracowany przez Brytyjską Radę Handlu Detalicznego. Jest to jedna z najbardziej uznanych norm w branży spożywczej, która określa wymagania dotyczące produkcji, przechowywania i dystrybucji artykułów spożywczych.

Historia BRC

Standard BRC został wprowadzony po raz pierwszy w 1998 roku jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na jednolite i wiarygodne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa żywności. Celem było zapewnienie konsumentom, że produkty spożywcze, które kupują, są bezpieczne i spełniają określone standardy jakości.

Od tamtej pory standard BRC przeszedł wiele aktualizacji i zmian, aby nadążyć za dynamicznym rozwojem branży spożywczej i zmieniającymi się wymaganiami konsumentów. Obecnie obowiązuje najnowsza wersja standardu BRC Global Standard for Food Safety, która jest uznawana na całym świecie.

Cel i korzyści stosowania standardu BRC

Głównym celem stosowania standardu BRC jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności oraz ochrona konsumentów przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z jakością i bezpieczeństwem produktów spożywczych. Przestrzeganie standardu BRC pozwala producentom i dostawcom na:

  • Zwiększenie zaufania konsumentów do swoich produktów
  • Zapewnienie spójności i jednolitości w procesach produkcji i dystrybucji
  • Minimalizację ryzyka wystąpienia wadliwych produktów
  • Udoskonalenie zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności
  • Podniesienie konkurencyjności na rynku

Wymagania standardu BRC

Standard BRC obejmuje szeroki zakres wymagań dotyczących zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności. Wymagania te dotyczą m.in.:

1. Systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności

Producent musi posiadać dokumentowany system zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, który spełnia wymagania standardu BRC. System ten powinien obejmować m.in.:

  • Politykę jakości i bezpieczeństwa żywności
  • Procedury operacyjne dotyczące produkcji, przechowywania i dystrybucji
  • Monitorowanie i ocenę ryzyka
  • Szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa żywności

2. Kontrolę dostawców

Producent musi prowadzić systematyczną kontrolę dostawców, aby upewnić się, że dostarczane surowce i materiały spełniają określone standardy jakości i bezpieczeństwa. Wymaga się również dokumentowania tej kontroli.

3. Zarządzanie ryzykiem

Producent musi identyfikować, oceniać i zarządzać ryzykiem związanym z produkcją, przechowywaniem i dystrybucją żywności. W przypadku wykrycia potencjalnych zagrożeń, producent musi podjąć odpowiednie działania korygujące.

4. Audyty wewnętrzne i zewnętrzne

Producent musi regularnie przeprowadzać audyty wewnętrzne, aby ocenić skuteczność swojego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności. Ponadto, co najmniej raz w roku, wymagane jest przeprowadzenie audytu zewnętrznego przez niezależną osobę lub organizację.

Podsumowanie

Standard BRC jest jednym z najważniejszych standardów jakości i bezpieczeństwa żywności na świecie. Przestrzeganie tego standardu pozwala producentom i dostawcom na zapewnienie bezpiecznych i wysokiej jakości produktów spożywczych, co przekłada się na zaufanie konsumentów i konkurencyjność na rynku. Wprowadzenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności zgodnego z wymaganiami BRC jest niezbędne dla firm działających w branży spożywczej.

BRC to skrót od „British Retail Consortium”, czyli Brytyjskiej Rady Handlu Detalicznego. Wezwanie do działania: Zapoznaj się z informacjami na temat BRC na stronie https://www.innebrzmienia.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here