Osoby rozpoczynające swoją przygodę z aktywnością zarobkową często mają problem z uzyskaniem informacji co zalicza się do stażu pracy.

Dlaczego to takie ważne?

Co zalicza się do stażu pracyNasz łączny staż pracy decyduje o uzyskaniu wielu przywilejów i uprawnień. Są to przykładowo emerytura, odprawa, nagroda jubileuszowa, dłuższy okres wypowiedzenia czy urlop. Ostatni z wymienionych przywilejów jest tym, którego wybranie dla wielu pracowników jest pierwszą okazją do zainteresowania się czym jest staż pracy oraz jakich przywilejów możemy się spodziewać, gdy jest on dostatecznie długi.

Staż pracy – co to jest?

Mówiąc ogólnie, jest to łączny czas w którym pracownik świadczył pracę w ramach stosunku pracy. To stwierdzenie dość mocno zawęża listę naszych aktywności, które możemy wliczyć w staż pracy. Świadczenie pracy w ramach stosunku pracy ogranicza się do zatrudnienia na podstawie:

 • umowy o pracę,
 • powołania, mianowania lub wyboru,
 • spółdzielczej umowy o pracę.

Może wydać się bardzo zaskakującym fakt, że do stażu pracy zalicza się niekoniecznie tylko okres w którym rzeczywiście byliśmy zatrudnieni na podstawie umowę o pracę.

Co zalicza się do stażu pracy?

Do stażu pracy zaliczamy:

 • Okres służby wojskowej. Tu sprawa jest jasna. Służba wojskowa jest traktowana podobnie jak umowa o pracę. Służyłeś w wojsku? Biegałeś z karabinem na poligonie? A może układałaś worki z piaskiem w okresie powodzi? To świetnie. Okres czynnej i zawodowej służy wojskowej wlicza się w staż pracy.
 • Okres opieki macierzyńskiej. Pierwsze dni spędzone z maluszkiem nie należą do łatwych, lecz z pewnością są jednymi z najpiękniejszych. Mamy korzystające z opieki macierzyńskiej mogą czuć się docenione. Jest to okres wliczony do stażu pracy. Nasz malutki, kochany dzieciaczek wymaga tyle sił, energii i zapału, że niektóre matki mogą być nawet zaskoczone, że ustawodawca nie mnoży tego okresu razy dwa lub trzy! W końcu to praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu!
 • Okres, za który sąd przyznał pracownikowi wynagrodzenie po przywróceniu do pracy, a ten pomimo sporu pracę tę ochoczo podjął. Tu mamy do czynienia z klasycznym przypadkiem, gdy dobro wynagrodzone jest podwójnie. Jeżeli w sporze z pracodawcą, pracownik okazuje się górą w oczach sądu, to nie tylko może ponownie podjąć pracę, ale również nic nie traci ze stażu pracy.
 • Okres, o który skrócono czas wypowiedzenia, ale… tylko jeżeli wina leży po stronie pracodawcy, a pracownik otrzymał z tego tytułu odszkodowanie. Czyli: pracodawca nawalił a Tobie skrócono okres wypowiedzenia? Nie martw się. Odszkodowanie pomoże opłacić rachunki, a stresujący czas zalicza się do stażu pracy.
 • Okres prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, zainteresowanych zachęcamy do poszperania w sieci. Generalnie mamy dobre wieści. Pracujesz w gospodarstwie rolnym? Nie szkodzi, że nie masz umowy o pracę. Ten okres również może zaliczać się do stażu pracy.

A co z urlopem wychowawczym?

Może wyzwanie nie tak wampiryczne energetycznie, jak urlop macierzyński, ale to również ciężka praca! Tak, ten okres także zalicza się do stażu pracy.

Pracowałeś za granicą u pracodawcy zagranicznego? Marna szansa, że nie. Prawie każdy w Polsce przepracował choćby kilka miesięcy za granicą. Śmiało doliczaj ten okres do stażu pracy.

Co zalicza się do stażu pracyUff… czy to wszystko? Nie, nie wszystko. W uprzywilejowanej sytuacji są absolwenci studiów wyższych. Z tego tytułu mądrzejsi dostają na start 8 lat stażu pracy. Niesprawiedliwe? Pewnie, że sprawiedliwe. Studia to nie tylko zabawa.
Za ukończenie technikum nasz staż pracy rośnie o 5 lat, absolwenci liceum mogą sobie doliczyć jedynie 4 lata, a w najgorszej sytuacji są absolwenci szkół zawodowych: otrzymują dodatkowe marne 3 lata stażu pracy. Ci którzy wybrali szkoły policealne mogą liczyć na 6 lat. A magistrów trochę podenerwujemy. Inżynierowie oraz absolwenci studiów licencjackich są traktowani z nimi na równi. Studia wyższe, niezależnie od otrzymanego tytułu oznaczają 8 lat stażu pracy.

I najciekawsze. Co to wszystko ma wspólnego z urlopem? Otóż, jeżeli nasz staż pracy jest mniejszy niż 10 lat, to wtedy przysługuje nam skromne 20 dni urlopu. Tymczasem ci, którzy mogą się szczycić stażem pracy wynoszącym ponad 10 lat, mają do dyspozycji aż 26 dni płatnego urlopu.

A co się nie wlicza do stażu pracy?

To informacja równie ważna jak to, co zalicza się do stażu pracy.

Nie zaliczamy do stażu pracy:

 • urlopu bezpłatnego,
 • prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej,
 • świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenie lub innej umowy cywilnoprawnej.

Brzmi skomplikowanie? W tym tekście chyba nie… Są to informacje, które warto znać, a u nas wyjaśnimy ci wszystko tak jasno, że już po jednym przeczytaniu będziesz firmowym ekspertem od spraw stażu pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here